Zaopatrzenie dla kwiaciarni - poznaj szczegóły

/

Zaopatrzenie kwiaciarni to kwestia bardzo delikatna, dosłownie i w przenośni. Kwiaty są bowiem towarem, który bardzo szybko niszczeje i nie można zrobić większych zapasów, a często nawet nie da się kupić wszystkiego, co by się chciało kupić.

Zdecydowana większość polskich kwiaciarni zaopatruje się u lokalnych producentów, ale nie jest to opcja wystarczająca. Lokalny producent jest blisko, jest tani i jest dyspozycyjny, ale jego oferta nigdy nie jest wystarczająco szeroka, aby zadowolić większe grono klientów. Zawsze specjalizuje się w jakiejś wąskiej dziedzinie. Ofertę lokalnego producenta trzeba uzupełnić o polskie giełdy kwiatowe, internetowe systemy sprzedaży oraz hurtownie kwiatów. W zależności od kanału, wybór kwiatów może być naprawdę bardzo duży.

import kwiatów z Holandii Pozostaje tylko pytanie, skąd kwiaty się biorą w tych źródłach? Co pewnie będzie zaskoczeniem dla wielu osób, nasz kraj produkuje 1,5 miliarda kwiatów ciętych każdego roku. Okazuje się to być jednak dalece niewystarczające i większość produktów trzeba importować, najczęściej z Holandii. Ten proces jest dość skomplikowany od strony organizacyjnej, ale dla klienta jest prosty. Holenderscy producenci organizują się w specjalne giełdy będące w pełni ich własnością, na których towary są sprzedawane najczęściej polskim hurtownikom. Ci sprowadzają je do kraju na giełdy polskie, gdzie kwiaty odsprzedawane są albo innym hurtownikom, albo bezpośrednio kwiaciarniom.

Holandia jest liderem na tym rynku ze względu na swoje warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu, ale tak naprawdę głównym elementem jest kultura kwiatowa i przedstawiona wyżej organizacja. Można to porównać z praktycznym brakiem jakiejkolwiek organizacji polskich producentów rolnych. Pięknie pokazuje to różnice pomiędzy kompetencjami organizacyjnymi i niekompetencją. Trzeba tutaj podkreślać, że żadnym problemem nie jest transport, o co Holendrzy także zadbali. Są oni w stanie spokojnie dostarczyć do nas wszystkie towary. Najczęściej obiato własnym, odpowiednio zabezpieczonym transportem.