Kupisz dom za...cebulkę tulipana?

/

Okazuje się, że w ekonomii pierwszy raz pojęcie bańki spekulacyjnej można dopasować do rosnącej ceny cebulki tulipanów. Chodzi o wiek XVII, gdy pojawiły się na terenie Holandii tulipany i ich popularność zaczęła rosnąć gwałtownie.

Powstało wielkie zainteresowanie i zaczęto kupować te wyjątkowe kwiaty z określonym terminem realizacji zamówienia za określoną cenę, nim jeszcze w ogóle zaczęła się ich hodowla. Towar okazał się niekiedy abstrakcyjny, ponieważ mieliśmy w obrocie wyłącznie certyfikaty gwarancji dostaw a nie kwiaty. Z zachowanych ksiąg wynika, że jednego dnia cebulka mogła nawet kilka razy zmieniać swojego właściciela. Regularnie rosła również cena cebulek. Okazało się, że był taki moment, w którym jedna cebulka pospolitych odmian kosztowała tak wiele jak dom w najlepszych okolicach Amsterdamu.

cenne cebulki tulipanów

Można powiedzieć, że pojawiły się sytuacje, w których ludzie brali kredyty, by tylko mogli zdecydować się na kupno wyjątkowego kwiatu. Holendrzy kupowali cebulki i zastanawiali się jaki wyjątkowy kwiat będzie z nich powstawał. Nagły krach Jednak taka sytuacja nie mogła trwać długo. Wystarczyło wyłącznie kilka miesięcy, by doszło do prawdziwego krachu. Zaczęło się od tego, że kilka ofert nie znalazło kupców a to oczywiście szybko spowodowało reakcję łańcuchową. Wystarczyło tak naprawdę kilka minut, by rynek się całkowicie załamał i praktycznie zniknął. Tulipanowa spekulacja nie miała jednak sensu od samego początku i to był wielki błąd, że w ogole mogła się tak rozwinąć.

Niektórzy myśleli, że to początek Nowej Ekonomii, ale to szybko się zmieniło. Mimo tego oczywiście Holendrzy nie przestali kochać kwiatów i dalej inwestowali w wyjątkowy kwiatowy biznes. Dlatego w tym momencie są największym światowym producentem kwiatów a ich oferta nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na wiosnę i jesień tulipan staje się jednym z częściej kupowanych kwiatów, dlatego można powiedzieć, że Holendrzy mają szerokie możliwości, by dbać o rozwój swoich ukochanych kwiatów i ich liczną sprzedaż.