Keukenhof w Holandii – najczęściej fotografowane ogrody na świecie. Co musisz wiedzieć zanim pojedziesz?

/

To ponoć najczęściej fotografowane miejsce na całym świecie. Bez wątpienia natomiast największy ogród z roślinami cebulowymi, który znaleźć można kuli ziemskiej. Każdego roku zakwita tu aż siedem milionów tulipanów, żonkili oraz hiacyntów.

Keukenhof można jednak zwiedzać tylko przez dwa miesiące w roku. Oczywiście wiosenne. Jesienią w ubiegłym roku na trawniki znajdującym się przed gmachem Rijksmuseum w Amsterdamie dwóch elegancko ubranych mężczyzn sadziło cebulki tulipanów. Kwiaty te są jednym z symboli Holandii.

Podobnie jak obrazy Vermeera oraz Rembrandta. Co ciekawe, tulipany sadzili dyrektorzy ogrodów Keukenhof oraz Rijksmuseum. Sadzono natomiast historyczne odmiany, które hodowano już w XVII wieku. Dokładnie w tym samym czasie na terenie zabytkowego parku Keukenhof, który znajduje się między Amsterdamem a Hagą pracowało aż trzydziestu ogrodników.

tulipany wyhodowane w Holandii Jak co roku – tak teraz i w tym – zasadzono aż siedem milionów cebulek. Z tego przeszło cztery miliony stanowiły cebulki tulipanów. Oprócz nich zasadzono żonkile, hiacynty i narcyzy. Dostarczyli je wysokiej klasy hodowcy, którzy za swoje cebule nie pobierają żadnych opłat. Trzeba bowiem pamiętać, że zasadzenie roślin w ogrodzie Keukenhof to najlepsza reklama. Każdego roku kwiaty w ogrodach Keukenhof aranżowane są wokół innego hasła przewodniego.

W ubiegłym roku tematem tym była Wielka Brytania, dwa lata temu za temat przewodni wybrano Polskę. Wówczas z pięćdziesięciu tysięcy tulipanów ułożono mozaikę, za pomocą której przedstawiono Chopina. W tym roku przypada sześćdziesięciopięcioletnia rocznicza otwarcia ogrodów. W związku z tym tematem przewodnik jest Holandia. W Ogrodzie historycznym, który odnowiono, zasadzono odmiany tulipanów pochodzące z XVI oraz XVII wieku. Z sześćdziesięciu tysięcy cebulek tulipanów oraz hiacyntów ułożone zostaną mozaiki przedstawiające amsterdamskie kanały. Ogród Keukenhof został właśnie otwarty. Jego zwiedzanie będzie możliwe aż do 18 maja. Cebule dobierane są tak, aby rabaty zawsze były usiane kwiatami.