Holandia, tulipany i wiatraki - nierozłączne trio

/

Za główny obszar uprawy tulipanów na terenie Holandii uznaje się region Bollenstreek. Jest to mający około trzydzieści kilometrów pas, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Północnego i położony jest między Lejdą a Haarlemem.

To właśnie w tym regionie, nieopodal miasteczka Lisse, położone są znane ogrody Kuekenhof. Jest to mający powierzchnię aż trzydziestu dwóch hektarów park, który pokrywają kobierce wiosennych kwiatów. Każdy, kto chce odwiedzić to miejsce powinien się spieszyć – ogród czynny jest bowiem jedynie do dnia 20 marca. Morze kwiatów, drzew oraz krzewów Przechadzając wśród kobierców tworzonych przez barwne tulipany, hiacynty oraz inne kwiaty można bez wątpienia poczuć, że rozpoczęła się wiosna. Z posadzonych siedmiu milionów cebulek wyrastają zarówno odmiany tradycyjne, jak i zachwycające oryginalnością krzyżówki.

Jeżeli któreś kwiaty szczególnie mocno się nam spodobają, bez problemów cebulki można zakupić na miejscu. Morze kwiaty to jednak nie wszystko. W czterech pawilonach odbywają się wystawy, które poświęcone są określonym gatunkom kwiatów. Zmieniają się one nieustannie. Pawilon Orange – Nassau to miejsce, w którym właśnie dobiega końca wystawa gerber, już jednak od 17 do 22 kwietnia będzie można w nim podziwiać żonkile oraz irysy, a od 3 do 7 maja przychodzi kolej na rzadkie rośliny cebulowe, a także różne.

daty kwitnięcia tulipanów Od 9 do 20 maja zwiedzający mogą podziwiać goździki i astry. Jest to oczywiście tylko niewielka część tego, co można zobaczyć w pawilonach. W pawilonie królowej Beatrix aż do 20 maja będzie odbywała się wystawa orchidei. Pawilon królowej Julianny to natomiast mnóstwo begonii oraz anturium. Natomiast pawilon księcia Willema Aleksandra to miejsce poświęcone hortensjom, które można podziwiać od 10 do 20 maja i kalanchoe. Te drugie można oglądać począwszy od 9 maja aż do 20 maja. Największym wydarzeniem będzie jednak wystawa lilii, które podziwiać będzie można od 15 do 20 maja. Warto dodać, że odbywająca się tutaj wystawa lilii jest największym tego rodzaju wydarzeniem na całym świecie.